Македонија

Кои се измените на Законот со кој ВМРО-ДПМНЕ бара укинување на пржинската Влада

ВМРО-ДПМНЕ и формално ја поднесе иницијативата за укинување на моделот на техничката влада. Опозициската партија оценува дека ваквиот модел на организирање на институциите пред избори се покажал како неефикасен и нефункционален. Донесувањето на оваа предлог-измена на законот за влада не е условена со брзи избори, иако тие велат дека се неизбежни.

Во опозицискиот предлог во кој како што објави ТВ 24 главната поента е изборите во земјава да ги организира политичката влада, се предлага бришење на 10 члена, со кои пред изборите кога и да се, Македонија нема да има технички премир, но нема да има и опзициски министри во МВР, социјала, како и заменици во финансии, земјоделство и информатичко општество и администрација.

Од ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека предлогот не условен со распишување на предвремени избори, иако во интервјуто за ТВ 24 Христијан Мицкоски, укинувањето на Пржинска влада го предложи како  чекор до брзи избори.

Социјалдемократите не им веруваат на колегите од опозицијата дека предлогот не е во функција на избори. Им порачаа дека добро е што признаваат дека државата за разлика од нуивно време може да спроведе избори, но велат Пржинска  влада е договори со консензус, со консензус мора да се укине. Велат, се друго е театар.

На идентичен став и од коалицискиот партнер. од Алијанса за албанците велат дека допрва ќе решат што ќе прават, откакао ќе го видат законот. Пржинска влада е дел од Пржинскиот договорт со кој Македонија отиде на избори во 2016- та и требаше да биде гаранција дека за изборен процес кој што ќе го признаат сите.

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

dubbed anime Seirei Gensouki: Spirit Chronicles

AnimeHeaven Dragon Ball Super (Dub) Episode 129

watch animes AnimeHeaven To Your Eternity

stream anime online BANANA FISH

AnimeHeaven That Time I Got Reincarnated as a Slime Episode 20