January 26, 2022 05:33
Македонија

Ковачевски, Ременски и Деспотовски на стартната линија за лидер на СДСМ

Партиската изборна комисија на владеачката СДСМ денеска верификуваше три од четирите поднесени кандидатури за нов претседател на партијата. Условите да се најдат на стартната линија во трката за лидер на СДСМ на внатре-партиските избори закажани за 12 декември, каде право на глас ќе имаат сите членови на партијата кои ќе се регистрираат како гласачи ги исполнуваат: Димитар Ковачевски, Фросина Ременски и Јован Деспотовски. Пријавата на активистот од Куманово, Властимир Алексовски, не е прифатена, бидејќи не ги исполнувал поропишаните услови.

Ковачевски беше прв кој обзнани дека влегува во трката за нов лидер на социјалдемократите. Во јавноста се споменуваше дека токму тој е фаворитот на лидерот во заминување Зоран Заев и најсериозен претендент за прв човек на СДСМ. Неговата програма „Заедно, одговорно и посветено“, преточена на 18 страници, се темели на принципите на социјалдемократската визија, растечка економија и одговорно управување.

На „Бихаќка“ со поденсена кандидатура ги изнеанди поранешната потпретседателка Фросина Ременски, кој две години не е дел од партиски структури по избивањето на случајот со „Меѓународен сојуз“ поради што се најде како осомничена во судските клупи, за што сеуште нема разрешница. Програмата на Ременски ја нема на веб страната на СДСМ, а кампањата таа ја најави со изборен постер под мотото  „Кандидат број 1.

Последен пред истекот на предвидениот рок за трката се пријави актуелниот директор на ТИРЗ, Јован Деспотовски. Во програмата насловена како „Концепт 28“, Деспотовски го става фокусот врз луѓето, нивниот живот и потреби, како и воспоставувањето култура на взаемно почитување и прифаќање на позитивните вредности.

 

https://gogoanime1.be/. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime Death Note (Dub)

anime stream Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone

BANANA FISH

GoGoAnime Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone Episode 10

english anime My Hero Academia Season 3 (Dub)