August 15, 2022 18:06
Македонија

Ковачевски: Парадата на гордоста е едно од значајните демократски случувања во Северна Македонија

Секој има право на почит, достоинство, прифаќање без предрасуди и еднакви можности за самореализација. Парадата на гордоста е едно од значајните демократски случувања во Северна Македонија. Посакувам успешен и мирен #SkopjePride, порача денеска премиерот Димитар Ковачевски.

– Како Влада посветено работиме за да овозможиме добробит на сите граѓани – донесовме Закон за спречување и заштита од дискриминација каде влегоа и сексуалната ориентација и родовиот идентитет. Комисијата за заштита од дискриминација за прв пат има лица и од граѓанскиот сектор. Има уште предизвици, но заедно и посветено ќе ги решаваме и надминуваме, објави на својот Фејсбук профил Ковачевски.

Затоа, порача Ковачевски, грижата и напорите кои ги вложуваме да обезбедиме афирмација и отворен простор за активно учество на ЛГБТИК+ заедницата остануваат наши патокази во градењето демократско општество кое практикува европски вредности и во кое има место за сите.

tải sunwin

sunwin apk sunwin.apk mới nhất game bài sunwin

game sunwin sunwin.apk mới nhất game sunwin

sunwin apk tải sunwin sunwin tài xỉu

sunwin apk sunwin.apk mới nhất sunwin.apk mới nhất