June 26, 2022 15:42
Македонија

Ковачевски: Одлука за зголемување на пензиите меѓу првите одлуки на Владата 

Зголемување на пензиите ќе биде една од првите одлуки на новата влада, најави претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Димитар Ковачевски во своето експозе на денешната собраниска седница.
„Одржувањето на животниот стандард и куповната моќ на населението мора да се задржи и зголеми. За таа цел, една од првите мерки на новата Влада ќе биде поддршка на пензионерите, преку посебно зголемување на пензиите.” порача Ковачевски.
Ковачевски додаде дека покрај посебното зголемување на пензиите, Владата ќе остане посветена и на подобрување на понатамошниот модел за редовно законско усогласување на пензиите кое се врши два пати во годината.

Game Go88 và Link đăng nhập vào Go88 mới nhất khi bị chặn go88 nạp tiền lâu hack tài xỉu go88 miễn phí

sunwin international sunwin energy sunwin mod apk