October 18, 2021 12:10
Македонија

Коалиција на дело, Села одработува за Мицкоски со протестите во Тетово

Тетовската полиција денеска приведе уште две лица поради учество во вчерашниот настан во Мала Речица кога група луѓе се обидоа насилно да поминат преку полициски кордон за да стигнат до седиштето на политичката партија ДУИ.  Со тоа досега пет лица се лишени од слобода.

Член на претседателството на Алијанса на Албанците, коалициониот партнер на ВМРО-ДПМНЕ бил забележана како го пробива кордонот на протестите во Тетово. Исто така повик за  членството и симпатизерите на оваа партија да присуствуваат на вчерашните протести упатил и Арбен Зекири, шеф на ПР службата на оваа партија. Според информациите на  порталот на албански јазик Tetovasot.com тој повикал на поддршка на протестот, но без партиски симболи.

Од Алијанса за Албанците, пак, се оградија од организацијата на протестот, туку, како што велат присуството на нивни членови и симпатизери бил чин на граѓанска свест и одговорност, како и на останатите граѓани на Тетово.

Тоа е добро позната реторика на Алијанса на Албаниците, да негираат се што се случува и да работат позади “завеса” исто како што нивниот лидер Зијадин Села заборави на своето крваво лице во бесознание за време на инцидетите во Собранието на 27 Април и сега на своите поддржувачи и симпатизери им порачува да гласаат за кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ, на 17 октомври како ниви коалициони партнери. Колку и да се правда за оваа политичка волја за власт не може да го избрише фактот дека Христијан Мицкоски не беше во собранието, меѓутоа беше пред собранието како дел од протестите на „Заедничка Македонија“.

Инцидентот следуваше по протестниот марш од плоштадот до општината со кој се побара одговорност за 14 лица кои ги загубија животите во пожарот во модуларната болница.

Група млади лица го продолжи маршот кон Мала Речица при што насилно се обидоа да го поминат полицискиот кордон. Притоа повредени беа четворица полициски службеници.

По инцидентите кои се случија на протестот, кој се одржа вчера во Тетово, лишени од слобода се пет лица. Тие заработија кривични пријави под сомнение за учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење службено дејствие, а тројца од нив и за напад на службено лице во вршење работи на безбедноста.

GoGoAnime: Mobile Suit Gundam SEED Destiny Special Edition (Dub) anime episode 4 online free at https://gogoanime.be go go go anime

Website https://animepahe.cc: Watch Bono Bono animepahe Episode 154 watch animes

AniWatch: Buddha 2: The Endless Journey anime episode Full online free at https://aniwatch.pro anime online

AnimeBee: Argevollen anime episode 24 online free at https://animebee.to animebee

Flipboard: https://flipboard.com/@animeflixnl

Pantip: https://pantip.com/profile/6596808#topics