January 19, 2021 15:51
Спорт

Клоп: Марадона беше еден од тројцата нјголеми фудбалери во светот

Сите оние кои нешто значат во најважната споредна работа на светото по смртта на Диего Армандо Марадона се присетуваат на деновите минати со фудбалски „бог“. И тренерот на актуелниот англиски фудбалски првак Ливерпул, германскиот трофеен стратег Јирген Клоп не крие дека бил симпатизер легендарниот Диего. Тој вели дека е привилегија што имал можност да се познава Марадона за кого смета дека е еден од тројцата најдобри фудбалери во историјата на играта.

-Имам 53 години и цел живот бев дел од Марадона. Беше и повеќе од сензационален. Ужасно ќе ми недостасува. Не кријам дека според мене тој беше еден од тројцата НАЈГОЛЕМИ – Марадона, Пеле и Меси. Тоа е таа тројка – изјави Јирген Клоп.