Свет

Клиника во Малезија наместо со вакцини, за пари вакцинирала луѓе со дестилирана вода против ковид

Во една клиника во Малезија на луѓето наместо вакцини, за пари им вбризгувале дестилирана вода, по што им дале лажен сертификат за вакцинација против Ковид.

Приватна клиника во сојузната држава Теренгану била одговорна за вакцинирање на луѓето во рамките на националната програма за имунизација и издавање сертификати за вакцини потребни за патување, пренесува британскиот весник „Гардијан“.

Сепак, полицијата се сомнева дека повеќе од 1.200 лица кои биле на таа клиника всушност не биле вакцинирани. Од 23 лица кои досега ги испраша полицијата, сите признаа дека не ја примиле вакцината против Ковид.

„ Некои од нив признаа дека земале инјекции со дестилирана вода или солена вода, објаснувајќи дека сè уште им се даваат вакцини, иако тоа не е вакцина“, рече началникот на полицијата во Рохаими.

Пациентите, наводно, платиле до 600 рингити (143 долари) за услугата.

Клиниката во Маранг, во државата Теренган, е само една од ретките клиники под истрага на полицијата за лажна продажба на потврди за Ковид.

Малезија целосно вакцинираше 80 отсто од населението и сега воведува дополнителни дози, а следниот месец ќе почне да ги вакцинира и децата на возраст од пет до 12 години.

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime Attack on Titan Season 3 Part 2

anime online 4Anime Horimiya (Dub)

Naruto (Uncropped) (Dub) Episode 217

4 anime Hunter x Hunter (2011) (Dub)

The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat