March 1, 2021 16:35
Спорт

Киреев со 17 одбрани за победа на Русија против Словенија

Репрезентацијата на Русија, обезбеди пласман во втората фаза на Светското првенство, откако во второто коло, во Г-групата, ја победи Словенија со 31.25.

Русите клучната предност ја обезбедија во финишот на првото и почетокот на вториот дел. Првиот дел го добија со 16:13, а на стартот од вториот со серија 5:2 се одлепија на шест гола од противникот.

Словенија во 53.минута се доближи на три гола негатива (28:25), но до крајот не успеаја да постигнат ниту еден гол, а Русите мечот го завршија со нови три гола, за конечен триумф 31:25.

Најзаслужен за победата на Русија беше голманот Киреев со 17 интервенции, нападот со по шест гола го предводеа Сорока, Косоротов и Кисељев. најдобар кај Словенците со шест гола беше Доленец.

Русите во последното коло ќе играат против Јужна Кореја, додека Словенија за противник ќе ја има Белорусија.

Watch One Piece (Dub) Episode 640 at website https://animefreak.ws hunter x hunter animefreak

Akudama Drive (Dub) (https://kissanimeonline.com/m/9B9L) Episode 4 at KissAnime kissanime rwby