Свет

Киргистанскиот регион Баткен ќе добие специјален статус

Киргистанскиот регион Баткен, каде што се случи граничниот конфликт со Таџикистан, во блиска иднина ќе добие специјален статус, рече киргистанскиот премиер Улукбек Марипов денеска за време на посетата на регионот, пренесува ТАСС.

„Ја потпишав и испратив за разгледување на парламентот потребната одлука. Веднаш штом ќе биде одобрена, регионот Баткен ќе добие посебен статус, кој исто така вклучува и даночни погодности“, рече премиерот Марипов.

Нацрт-законот за статусот на регионот Баткен вели дека на органите на локалната самоуправа ќе им бидат дадени посебни овластувања за координирање на активностите на локалните институции и соработка со органите на прогонот.

Ситуацијата на границата меѓу Таџикистан и Киргистан во близина на објектот за водоснабдување „Головној“ ескалираше на 28 април откако почнаа судири меѓу жителите на пограничните области на двете земји.

На 29 април избија судири меѓу Киргистан и Таџикистан. Киргистан го обвини Таџикистан за употреба на минофрлачи, митралези и воени хеликоптери Ми-24. Вечерта на 29 април страните се согласија на прекин на огнот и повлекување на трупите, но борбите продолжија периодично на одредени локации до 1 мај.

Во саботата, на состанокот на претставниците на владите на Таџикистан и Киргистан, страните се согласија да ја вратат воената опрема во местата на трајно распоредување.

Според Министерството за здравство на Киргистан, мнозинството убиени и повредени се цивили. За време на воените дејствија беа изгорени или оштетени повеќе од 100 згради. Вкупно околу 33.000 цивили беа евакуирани од зоната на конфликтот.

Должината на границата меѓу Таџикистан и Киргистан е околу 980 км. Десетици спорни делови останаа по линијата по распадот на Советскиот Сојуз. Во моментов, околу 580 км од границата се поставени како резултат на процесот на разграничување и разграничување.

AnimeDao animedao twitter: Watch Kuroko's Basketball 2 Episode 15

WCOStream paw patrol wcostream: Redo of Healer (https://wcostream.cc/m/nzVD) Episode 12