January 21, 2019 23:38
Македонија

Кирацовски: Симболиката на Божик е секој да ги почувствува спокојот и мирот, како во општеството кое заедно го градиме

По повод големите христијански празници, Бадник и Рожденство Христово – Божик, генерлниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, во свое име и во името на СДСМ, упати честитка до сите православни верници кои ги прославуваат, до поглаварот на МПЦ-ОА, архиепископот г.г. Стефан и до членовите на Синодот.

Во честитката Кирацовски наведува дека симболиката, големината на Христовото раѓање е секој да ја почувствува радоста, спокојот и мирот.

„Дозволете да посакам во секој од нас да се роди добрина, љубов и човечка почит. Нека ве грее огнот на среќата, радоста и семејната топлина. Да се почитуваме, да дадеме придонес во негувањето на човековите вредности, многу значајни и за општеството кое сите ние заедно го градиме. Нека е честит големиот празник Рожденство Христово – Божик! За многу години, Христос се роди!“, стои во честитката на Кирацовски.

Related posts

Ноќеска почувствуван земјотрес во Струмица

24info

Камионџиите ќе се едуцираат како да се заштитат од нелегалниот превоз на мигранти

24info

ВМРО-ДПМНЕ: Сиромаштијата енормно се зголеми откако СДСМ дојде на власт

24news