July 17, 2019 12:54
Македонија

Кирацовски: ВМРО-ДПМНЕ бара антикорупциска да нема увид во сметките на функционерите

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, самата заглавена во криминали и корупциски скандали, го кочи изборот на новиот состав на Државната комисија за спречување на коруцијата, изјави на прес-конференција, Александар Кирацовски од СДСМ.

Тој подвлече дека СДСМ е за суштинска борба против корупцијата, додека опозицијата е за декларативна, лажна и наводна борба против корупцијата.

Ги следиме препораките на ЕУ која даде многу позитивно мислење за предлог законот и затоа Законот ќе оди со европско знаменце во Собранието. Македонија ќе добие силно независно регулаторно тело кое суштински, а не деклараторно, ќе застане и ќе се спротистави на корупцијата во нашата земја. Така се гради држава по европски стандарди“, рече Кирацовски.

Додаде дека дека да сакале вистинска броба против корупцијата, ВМРО-ДПМНЕ немало да бидат против тоа ДКСК да има ингеренции во делот на финансирањето на политичките партии.

Да се залагаа за вистинска борба со корупцијата ВМРО-ДПМНЕ немаше да бара Комисијата да нема директен увид во сметките на функционерите. Не може да има вистинска борба против корупцијата доколку ДКСК, како независна институција која е надвор од извршната власт, не ги контролира сметките на избраните функционери. За да ја ослабнат позицијата на ДКСК, ВМРО-ДПМНЕ предлага и формирање на некаков Национален совет“, додаде пратеникот од владејачката партија.

Нови вести

ВМРО-ДПМНЕ:Петре Шилегов се посипува со пепел и го раскинува договорот со Шолц

Valentina

Десетици млади веќе ја искористија шансата и добија кредит од Халкбанк за студирање на Меѓународниот Балкански универзитет

Valentina

Со грант преку проектот МСИП подобри услови за учење за 1.400 деца во о.Чаир

Valentina