June 24, 2021 16:05
Балкан

Кипар доби прва жена претседател на Парламентот

Кипарскиот Парламент денеска ја доби првата жена претседател, откако пратениците, при второто гласање, со 25 гласа „за” ја избраа 35-годишната Анита Димитриу, јави дописничката на МИА од Атина.

Димитриу е членка на централно десничарската партија ДИСИ, која победи на парламентарните избори пред десет дена, и партијата чиј лидер беше и актуелниот претседател на Кипар Никос Анастасиадис.

По изборот на Димитриу, Анастасиадис ја истакна важноста што земјата доби жена на позицијата претседател на Парламентот.

-Она што е важно е дека денеска се испраќа силна порака до сите жени на Кипар, до сите граѓани на Кипар дека жените можат и заслужуваат да бараат слични позиции, истакна Анастасиадис.

Watch anime online for free at AnimeHeaven anime websites. Watch Food Wars! The Third Plate Episode 12

https://animeflix.nl animeflix dragon ball. A Certain Magical Index Episode 24

AniWatch Watch anime online, English anime online HD. the Garden of sinners Chapter 2: Murder Speculation Part A Episode Full

KissAnime Connect: https://connect.garmin.com/modern/profile/632c1172-7170-4197-96fe-c880fe6bff83