August 19, 2022 13:30
Свет

Кинескиот претседател ќе го посети Хонг Конг

Кинескиот претседател Си Џинпинг ќе го посети Хонг Конг по повод 25-годишнината од враќањето на градот под власта на Пекинг, јави Синхуа.

На 1 јули Си ќе присуствува и на церемонијата на инаугурација на новата администрација на Хонг Конг.

Тоа ќе биде прва посета на шефот на кинеската држава надвор од територијата на континентална Кина од почетокот на пандемијата со Ковид-19.