July 29, 2021 07:45
Свет

Кина ќе обезбеди 30 милиони комплети за тестирање за Ковид-19 за Африка

Африканските лидери изјавија дека Кина ќе обезбеди 30 милиони комплети за тестирање и 10.000 респиратори секој месец  за да се запре ширењето на новиот коронавирус на африканскиот континент.

Испораката од Кина е обезбедена откако африканските лидери заеднички преговараа за пониски цени за неопходната медицинсканска опрема.

Африканскиот Центар за контрола и превенција на заразните болести соопшти дека секоја држава ќе добие опрема спред квотата што е заснована на бројот на заразени според бројот на жители.

Во Африка досега се тестирани три милиони луѓе, а планирано е да се тестрираат 13 милиони лица.

AnimeDao animedao boruto: Watch Spirit Chronicles Episode Preview (https://animedao.nl/m/pmzZ/ep-1)

KissAnime kissanime closed: Watch Attack on Titan Season 3 Part 2 (Dub) Episode 8 (https://kissanimeonline.com/m/nN0e/ep-8)