January 28, 2022 23:04
Свет

Кина ќе започне кампања за промоција на мандаринскиот јазик, целта е до 2025 година да го користи 85 отсто од населението

Кина ќе започне кампања за промоција на мандаринскиот јазик, а целта е до 2025 година да го користи 85 отсто од населението, соопштија денеска тамошните власти.

Како што пренесуваат странските агенции, целта е мандаринскиот јазик до 2035 година да стане речиси универзален во цела Кина.

Оваа кампања може дополнително да ги загрози регионалните дијалекти на кантонски и хавајски, како и јазиците на некои малцинства – тибетски, монголски и ујгурски.

Во соопштението на Државниот совет се наведува дека мандаринскиот јазик е „неурамнотежен и неадекватен” и дека треба да се подобри за да се задоволат барањата на модерното стопанство.

Критичарите велат дека малцинските јазици и култури се загрозени и дека целта е да се искоренат културите кои не се во согласност со доминантната етничка група Хан.

animeflix. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

Attack on Titan

watch animes The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants

animes online JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

Tokyo Revengers

anime online Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita.