October 23, 2021 00:08
Свет

Кина целосно вакцинираше над една милијарда жители против Ковид-19

Кинеската Влада денеска соопшти дека целосно се вакцинирани повеќе од една милијарда луѓе во земјата против Ковид -19, односно над 70 проценти од нејзиното население.

Најнаселената држава во светот (1,4 милијарди жители), каде што новиот коронавирус што ја предизвикува оваа заразна болест се појави на крајот на 2019 година, инјектираше вкупно 2,16 милијарди дози вакцини од 15 септември, изјави портпаролот на кинеското Министерство за здравство, Ми Фенг.

Во некои места во Кина, коронавирусот се уште се појавува од време на време, на пример, во изминатите денови во источната провинција Фуџијан, каде што дневно се откриваат околу педесет случаи.

Официјално, бројот на смртни случаи од Ковид-19 во земјата е 4.636. Од крајот на минатата година, Кина ги вакцинираше луѓето во земјата главно со две вакцини дадени во две дози – на кинеските компании Синовак и Синофарм.

Ray The Animation (https://animeheaven.pro/m/k1L3) Episode 13

Chikotan Episode Full

AnimeDao Watch english anime Online in HD for FREE

AnimeTV: Tenchi Souzou Design-bu Special anime episode Full online free at https://animetv.cc anime tv free streaming

Sites google: https://sites.google.com/view/wcostream/home

Zintro: https://www.zintro.com/profile/zid408d375?ref=Zid408d375