November 27, 2021 18:43
Свет

Кина тестирала нова хиперсонична ракета

Кина во август тестирала нова хиперсонична ракета, јави „Фајненшл тајмс”, повикувајќи се на неколку извори.

Ракетата со нуклеарен капацитет кружела над Земјата во ниска орбита пред да забрза кон својата цел, „демонстрирајќи напредни вселенски способности што ги изненадија САД”, велат изворите.

Три извори запознаени со разузнавачки извештаи за Фајненшл Тајмс изјавиле дека ракетата ја промашила целта за повеќе од 32 километри.

Меѓутоа, два други извори рекле дека „тестот покажал оти Кина постигнала неверојатен напредок со хиперсонично оружје и дека е многу понапредна отколку што мислеле САД”.

Според изворите на весникот, хиперсоничната ракета била лансирана од ракетата Лонг Марш, која Кина претходно ја најавуваше, додека тестот во август бил тајна.

Портпаролот на Пентагон, Џон Кирби, рече дека нема да ги коментира извештаите. Сепак, тој додаде дека „продолжува загриженоста за воените способности на Кина, што само ги зголемува тензиите во регионот и пошироко.

– Тоа е една од причините што ја гледаме Кина како наш прв предизвик, нагласи Кирб.

Libra of Nil Admirari (https://animeheaven.pro/m/yvlO) Episode 12

Watch FLCL Episode 6

4Anime: MahoYome: Aisatsu anime episode Full online free at https://4anime.biz persona 4 the animation anime

The Pet Girl of Sakurasou (Dub) Episode 24

Website https://gogoanime.be: Watch Captain Harlock: Arcadia of my Youth gogoanime Episode Full god of highschool gogoanime