September 20, 2021 22:19
Спорт

Кина со најмногу медали по првиот олимписки ден

Со три златни и еден бронзен медал, Кина поведе на листата со освоени одличја по првиот ден на Олимписките игри во Токио, на кој настапија македонските репрезентативци Бојан Бранковски во стрелаштво и пливачот Филип Деркоски, а следна утре рано наутро на олимписката арена ќе се натпреварува џудистката Арбреша Реџепи.

Златни медали на Кина денеска и донесоа Јанг Кијан во стрелаштво, Хоу Џихуи во кревање тегови и Сун Јивен во мечување.

Со златни медали се закитија и олимпијци од Италија, Јапонија, Јужна Кореја, Еквадор, Унгарија, Иран, Косово и Тајланд, додека медали по првиот натпреварувачки ден во Токио освоија спортисти од вкупно 28 држави.

Македонскиот олимписки тим денеска се претстави со двајца натпреварувачи. Борјан Бранковски со нов државен рекорд го освои 21 место во стрелаштво во дисциплината воздушен пиштол на 10 метри, додека пливачот Филип Деркоски заврши последнопласиран, 36-ти, во трката на 400 метри слободен стил.

Џудистката Арбреша Реџепи утре рано наутро во 4 часот по средноевропско време ќе биде третиот македонски спортист на олимписката арена во категоријата до 52 килограми.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz

Website https://animedao.nl: Watch Mr. Empty animedao Episode Full animedao jojo

Website https://aniwatch.pro: Watch Maken-Ki! Two aniwatch Episode 10 watch anime dub

Watch Anime on Ads-free Website Animekisa

V4 phpfox: https://v4.phpfox.com/kissanimemx

Mastodon: https://mastodon.social/@animefreakws