June 23, 2021 07:14
Свет

Кина: САД да придонесат во ставање крај на конфликтот во Газа

Кина повторно ги повика СAД да играат конструктивна улога и да придонесат за крај на конфликтот во Газа и да престанат да го блокираат барањето од ООН да се запре крвопролевањето.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Џао Лиџијан изјави дека Кина, сегашен претседател на Советот за безбедност на ООН, повика на прекин на огнот и хуманитарна помош, но дека „опструкцијата на една земја“ го спречи Советот за безбедност на ООН и одлучува едногласно, пренесува АП.

„ Ги повикуваме САД да преземат одредена одговорност, да заземат непристрасен став и да ја поддржат Светската банка и на тој начин да ја играат својата улога во смирување на ситуацијата и воспоставување доверба во изнаоѓање политичко решение“, рече Лиџијан.

Тој посочи дека Кина остро ја осудува употребата на сила против цивилното население, бара прекин на воздушните напади на израелските воздухопловни сили и го повика Израел да се воздржи од придржување кон важечките резолуции на ООН.

Тој додаде дека Кина го повикува Израел да престане да уништува домови и да ги протерува Палестинците, да не ја проширува својата еврејска програма за населување, да престане со заканите за насилство и провокации кон муслиманите и да го почитува историскиот статус кво на Ерусалим како свето место за христијаните, муслиманите и Евреите.

AnimeDao animedao tv kissanime: Dragon Ball Z (Dub) (https://animedao.nl/m/NVV) Episode 291

AniWatch anime stream: Watch That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 (Dub) Episode 7 (https://aniwatch.pro/m/eMOQ/ep-7)