October 26, 2021 20:20
Свет

Кина, Русија, Иран и Пакистан се за засилена координација околу Авганистан

Високи претставници на Кина, Русија, Пакистан и Иран се согласија да ја зајакнат комуникацијата и координацијата за Авганистан, објави денеска кинеската медиумска група (ЦМГ).

Кинескиот државен советник и министер за надворешни работи Ванг Ји, шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, пакистанскиот министер за надворешни работи Шах Махмуд Куреши и иранскиот помошник министер за надворешни работи Сајед Расул Мусави постигнаа консензус на неформалниот состанок за Авганистан во таџикистанскиот главен град Душанбе.

Ванг изјави дека четирите земји треба да ја зајакнат комуникацијата и координацијата, да бидат едногласни, да направат позитивно влијание и да одиграат конструктивна улога во стабилизирањето на ситуацијата во Авганистан, додаде ЦМГ.

Земјите во регионот очекуваат новата авганистанска Влада да биде инклузивна, антитерористичка и пријателска кон своите соседи, нагласи тој.

Watch Megazone 23 Episode 4

AnimeTV Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://kissanime.mx: Watch Inferno Cop: Fact Files kissanime Episode 12 kissanime discord

AnimeBee Watch anime online, English anime online HD

Hahalolo: https://www.hahalolo.com/u/60dbe9c8424eb16e276c5761

Uid: http://uid.me/gogoanimelol