January 29, 2022 08:09
Свет

Кина го повика на итен разговор јапонскиот амбасадор поради изјава на Абе за Тајван

Кинеското Министерство за надворешни работи го повика денеска на итен разговор јапонскиот амбасадор во Пекинг, откако поранешниот јапонски премиер Шинѕо Абе изјави дека неговата земја, како и САД, не би можеле да се воздржат доколку Кина го нападне Тајван.

Кинескиот помошник министер за надворешни работи Хуа Чунјинг ги нарече погрешни зборовите на Абе, како и кршење на основните норми во односите меѓу Кина и Јапонија, за време на средбата со јапонската амбасадорка Хиде Таруми, се наведува во соопштението на кинеското МНР.

„Коментарите на Абе „отворено го доведуваат во прашање суверенитетот на Кина и им дадоа поддршка на независните сили во Тајван”, додаде Хуа.

„Кина одлучно се противи на ова”, соопшти Министерството, додавајќи дека Хуа испратил протестна нота до Јапонија.

Говорејќи на виртуелниот форум организиран од Тајван во средата, Шинѕо Абе рече дека вооружената инвазија на островот ќе претставува голема опасност за Јапонија.

watch subbed anime. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

AnimeDao Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub)

The Rising of the Shield Hero (Dub)

My Hero Academia Season 3 (Dub)

watch anime AnimeDao Dragon Ball Z (Dub)

AnimeDao Fairy Tail Episode 168