November 27, 2021 21:24
Свет

Кина бара укинување на сите санкции против Авганистан

Пекинг бара укинување на сите санкции против Авганистан, како и меѓународна хуманитарна поддршка за земјата, јави ДПА.

За време на денешниот онлајн, специјален Самит на Г-20, кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји истакна дека Г-20 мора да го почитува суверенитетот, независноста и територијалниот интегритет на Авганистан.

Г-20 треба „да дозволи авганистанскиот народ да одлучи за својата судбина”, рече тој. Шефот на кинеската дипломатија потенцираше дека секоја земја треба да избере сопствен развојен пат.

– Наметнувањето идеологија и воена интервенција за мешање во внатрешните работи само ќе доведе до постојани турбуленции и тешка хуманитарна несреќа, рече Ванг.

Тој ја повика меѓународната заедница да се справи со Авганистан „на рационален и прагматичен начин”, велејќи дека на таа земја треба да се помогне, со цел да се изгради „инклузивна политичка структура” и да се развие рационална внатрешна и надворешна политика.

City Hunter: Bay City Wars (https://gogoanime.be/m/eD6) Episode Full

4Anime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

ANIMEFLIX: Zombie Brother anime episode 41 online free at https://animeflix.nl animeflix detective conan

Watch Yuru Camp△ OVA Episode 3

Watch Yu-Gi-Oh! The Movie: Pyramid of Light (Dub) Episode Full