January 16, 2019 01:16
Свет

Ким ветува „резултати” на втората средба со Трамп

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун за време на посетата на Пекинг вети дека неговата втора средба со претседателот на САД, Доналд Трамп ќе доведе до „резултати” што ќе ги исполни очекувањата на меѓународната заедница.

Кинескиот претседател Си Џинпинг апелираше до Северна Кореја и до САД да „направат чекор едни кон други”, додавајќи дека има „ретка историска можност” за политичко решение на ситуацијата на Корејскиот Полуостров.

Ким до вчера беше во дводнева посета на Кина, четврта по ред во последната година.

Кина е важен дипломатски фактор во преговорите за нуклеарната и ракетна програма на Пјонгјанг, со оглед на тоа што Пекинг е главен сојузник и трговски партнер на Северна Кореја.

Related posts

Захарова: Ќе се одмаздиме ако Киев не обезбеди сигурност за руските дипломати

Valentina

Туск: За договорот за Брегзит нема повторно да се преговара

Filip

Глава од човек оставена пред редакцијата на весник од Мексико

Ivona