August 13, 2022 16:33
Спорт

Керли истрча најдобро време сезонава на 100 метри

Американскиот атлетичар Фред Керли оствари најдобар резултат годинава на 100 метри, истрчувајќи ја патеката за 9.83 секунди на националното првенство во Еуген.

Керли на Олимписките игри во Токио го освои сребрениот медал во најбрзата дисциплина, а неговото остварување во Еуген е за две стотинки побрзо од резултатот на Кениецот Фердинанд Омануале.

На митингот во Најроби на почетокот на мај, кенискиот спринтер ја истрча патеката за 9.85 секунди.