Спорт

Квитова пред мечот со Барти: Земјената подлога и се допаѓа малку повеќе од мене

Дванаесеттиот светски тениски рекет, Петра Квитова ги сподели своите очекувања за четвртфиналето на турнирот во Мадрид против Ешли Барти.

Резултатот на досегашните меѓусебни средби е 5:4 во нејзина корист, но на единствениот натпревар на земјена подлога, на Ролан Гарос 2012, таа освои само три гема.

– Игравме на земја, но тоа беше пред многу, многу години, така што не е важно. Таа знае како да игра на земја. Веројатно ја сака оваа подлога малку повеќе од мене. Мене пак, ми се допаѓа Мадрид. Па, којзнае? Играњето со Барти е секогаш многу тешко. Пред нас е одличен натпревар. Се радувам на утрешниот меч, изјави Квитова.

Австралиската тенисерка Барти е прва носителка на турнирот и во моментов прва на светската ранг-листа.

AnimeDao animedao tower of god: JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable (Dub) (https://animedao.nl/m/dlEg) Episode 39

4Anime persona 4 the animation crunchyroll: My Hero Academia (Dub) (https://4anime.biz/m/q4KN) Episode 13