August 20, 2022 02:31
Спорт

Каљари тргна по Несторовски

Македонскиот фудбалски интеранционалец Илија Несторовски (32 г.) си заминува од италијанскиот калчолигаш Удинезе како слободен фудбалер. Како негова нова дестинација се споменува Каљари, кој изминатава сезона испадна во Серија А. Раководството на Каљари е во потрага по искусни фудбалери со кои би можеле експресно да го вратат тимот во елитното калчолигашко натпреаврување.

Покрај Кањари интерес за Несторовки пројавува и Лече, а постои можност да се врати и во Палермо, каде настапуваше пред да се пресели во Удинезе. И Палермо за новата сезона избори настап во Серија Б.

Несторовски во Италија пристигна во 2016 година, откако претходно го носеше дресот на хрватски Интер Запрешиќ.