April 19, 2019 16:50
Ракомет

Кајри Ирвинг се покажа како најдобар во клучните моменти за Бостон

Синоќешниот дерби натпревар во НБА лигата се одигра во Бостон, каде тимовите на Селтикс и Репторс се сретнаа во пресметка за зачувување на гордоста, но и за обезбедување на што подобро место во плејоф поредокот во Источната конференција.

 

Пред публиката во Бостон, составот на Селтикс стигна до победа против големиот ривал Торонто Репторс со конечен резултат од 117:108.

Кога беше најважно, Кајри Ирвинг истапи како лидер на составот на Бостон Селтикс и му донесе победа на тимот. Тој ја заврши вечерта со 27 поени и рекордни за него 18 асистенции, притоа шутирајќи ефикасни 11/19 од поле. Ал Хорфорд додаде 24 поени, додека Гордон Хејворд од клупата постигна 18 поени.

На спротивната страна стартната петорка одигра одличен меч и изненадувачки е како не успеа да обезбеди позитивен резултат. Екипата на Торонто ја предводеше Кавај Ленард со 33 поени, но одличен беше и Серж Ибака, кој забележа дабл-дабл учинок со 22 поени и 10 скока.

Останати резултати:

Детроит Пистонс – Орландо Меџик 120:115

Хјустон Рокетс – Бруклин Нетс 142:145 (Џејмс Харден 58 поени, 10 скока)

Мемфис Гризлис – Милвоки Бакс 101:111

Далас Маверикс – Сан Антонио Спарс 101:105

Портланд Трејл Блејзерс – Кливленд Кавалирс 129:112

Голден Стејт Вориорс – Њу Орлеанс Пеликанс 147:140

Лос Анџелес Клиперс – Јута Џез 109:129

Нови вести

Милосављев и Криштопанс во идеалниот тим на тренерите на тимовите во ЛШ

24info

Гунарсон по поразот од Македонија: Нè реши нивниот играч кој тежи 140 килограми!

24info

Лазаров задоволен од победата: Сега полесно се дише

24info