October 18, 2021 13:23
Македонија

Кацарска се сретна со францускиот амбасадор Баумгартнер

Претседателката на Уставниот суд на Република Северна Македонија, Добрила Кацарска денеска оствари средба со амбасадорот на Француската Република во земјава, Сирил Баумгартнер.

Како што соопштија од Судот, Кацарска го запознала амбасадорот со уставната улога на Уставниот суд, неговите надлежности, предизвиците и проблемите со кои се соочува, но и визијата за натамошно унапредување на неговото функционирање преку целосно остварување на буџетска и административна самостојност, идната реформа на уставната заштита на слободите и правата на човекот и граѓанинот, начините за остварување поголема отвореност кон јавноста на Судот и тековниот процес на кадровско екипирање на Стручната служба.

На средбата било искажано обострано задоволство од неодамнешниот прием на Уставниот суд на Република Северна Македонија во Асоцијацијата на франкофонски уставни судови, кој после подолго време повторно е дел од оваа меѓународна асоцијација, но и за досегашната соработка со Уставниот совет на Франција, која секако ќе се развива во наредниот период.  

Animepahe: .hack//The Movie: Sekai no Mukou ni anime episode Full online free at https://animepahe.cc dubbed anime

The Story of Cinderella (https://animefreak.ws/m/b5YJ) Episode 4

4Anime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

KissAnime: Boku no Imouto wa "Osaka Okan": Haishin Gentei Osaka Okan. anime episode Full online free at https://kissanime.mx kissanime closed

Fliphtml5: https://fliphtml5.com/homepage/hdukr

60d2a2d7b4471 site123: https://60d2a2d7b4471.site123.me/