August 23, 2019 18:07
Живот

Кафе пред тренинг – што велат експертите?

Кафето најчесто го пиеме наутро за да се разбудиме подобро, но кофеинот игра важна улога и во вашиот режим на вежбање.

Тренерите и спортистите велат дека кофеинот ја продолжува издржливоста за изведување на вежбите за 5 до 20 минути, што значи дека шолја кафе пред тренинг е одличен избор.

Но, како и кога?

„На вашето тело му требаат јаглехидрати, масти и протеини за да го издржи тренингот. Ако сакате да се напиете кафе пред тренингот, немојте да го пиете наместо оброк, туку како дел од оброкот“, вели нутриционистка.

Фитнес инструктор вели дека добива доза енергија од шолја кафе, но ја пие 45 минути пред тренингот.

Истражувањата покажаа дека концентрацијата на кофеин во телото е најголема 45 откако ќе го испиете кафето. Од тој момент натаму вашето тело има најмногу корист од кофеинот, а потоа се намалува неговото дејство.

Важно е, секако, да не претерувате со кофеинот. Препораката од експертите на клиника е 400 мг дневно или 4 шолји кафе.

Нови вести

Руска атлетичарка пронајдена мртва покрај патот каде што тренирала

Filip

На 61 година изгледа како девојка – времето како да запрело за неа

24news

Лима гола во кревет со ружи кои ѝ ги испратил милијардер, а сите се прашуваат дали има гаќички

24news