January 26, 2022 09:04
Свет

Каст и Борич одат во вториот круг од претседателските избори во Чиле

Десничарот Хозе Антонио Каст и левичарскиот пратеник и поранешен лидер на протестите Габриел Борич одат во вториот круг од претседателските избори во Чиле што ќе се одржи во декември.

Врз основа на речиси 97 отсто од преброените гласови од вчерашниот прв круг од изборите, Каст освои 27,94 отсто од гласовите, наспроти 25,75 отсто што ги освои Борич.

– Денес народот на Чиле проговори, изјави Каст во говор пред поддржувачите по објавувањето на резултатите, додавајќи дека изборите всушност се избори меѓу „слободата и комунизмот”.

Борич, од друга страна, во својот говор се осврна на криминалот и трговијата со дрога, што ретко го правеше пред гласањето.

– Крстоносната војна е дека надежта го победува стравот. Мораме да погледнеме подалеку и да излеземе надвор за да ги доведеме луѓето надвор од нашите граници, рече Борич, 35-годишен пратеник со потекло од Хрватска, кој ги предводеше студентските протести во 2011 година, барајќи подобрување на образовниот систем на Чиле.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita. Episode 1

dubbed anime One Piece (Dub)

4Anime My Hero Academia (Dub) Episode 6

4anime biz One Piece

anime streaming Black Clover