December 5, 2022 10:07
Македонија

Кастриот Реџепи стана дел од „огнената група“ од ДУИ

Независниот пратеник Кастриот Реџепи се приклучи на „огнената група“ во ДУИ, потврдиле за „Слободен печат“, од огнените. Синоќа со фотографија на која се Меџити, Реџепи и Блерим Беџети новата дружба на Фејсбук ја објавија тројцата функционери. Под објавата на фотографијата тројцата напишаа „заедно“.

Дали приклучувањето на Реџепи е најава дека „огнените“ целат на формирање на пратеничка група, засега нема потврда. Во „огнената група“ освен Меџити е и пратеничката од ДУИ Мерита Коџаџику.

Реџепи на јавноста и стана познат откако лани ги поремети сметките на опозицијата да го преземе мнозинтвото во Собранието и да ја урне Владата. По ова Реџепи беше исклучен од Беса и промовираше проект во Собранието „Европа 21“со цел обединување на прогресивните политички сили за задржување на европската перспектива на земјава.