January 25, 2020 20:52
Спорт

Картер е петтиот кошаркар во историјата на НБА која одиграл 1.500 натпревари

Дефанзивецот на Атланта, Винс Картер, стана петтиот играч во историјата на НБА, кој настапил на 1.500 натпревари, објавено е на официјалната веб-страница на лигата.

Историскиот момент за Картер се случи ноќеска на дуелот со Мајами (121:135). Картер постигна 12 поени, четири асистенции и три скока.

На листата играчи со најмногу настапи во најсилната светска кошаркарска лига, пред 42-годишниот Картер се: Џон Стоктон (1.504 натпревари), Дирк Новицки (1.522), Карим Абдул-Џабар (1.560) и лидер во овој индикатор Роберт Периш.

Нови вести

Бундеслига: Ајнтрахт му пресуди на лидерот Лајпциг

Igor

Валенсија без милост за Барселона

Igor

Џордан нема дилеми: Кукоч е најдобар европски кошаркар

Igor