September 25, 2021 02:38
Скопје

Карпош памети: Од страдања до надеж

Денес, кога се навршуваат 58 години од катастрофалниот земјотрес што го погоди Скопје во далечната 1963 година Карпош памети. Памети низ какви страдања  и болки помина нашиот град, нашата општина Карпош, која можеби даде најголем број  жртви од над 1.000-те настрадани и над 200.000 разурнати домови.

Но, Карпош ја памети и надежта, солдираноста и силната желба градот повторно да застане на нозе, да преживее. Тоа беше ехото на Карпош кое одекнува веќе шеста деценија. За нас во Карпош и за карпошани часовникот застаната во 5:17 ч само еднаш, во 1963 год. Оттогаш наваму отчукува само нанапред, во нов, поубав живот, онаков како што заслужува нашата општина, нашиот град. Карпош е се позелен, Карпош е се поубав, Карпош се подмладува.

Тоа е она што им го должиме на сеќавањата, но и на иднината на сите наши сограѓани.

По тој повод, делегација од советниците Филип Даскаловски (СДСМ), Даниела Штерјова ( ВМРО-ДПМНЕ) и Емилија Рисеска – Спасова (Обединети за Македонија) од актуелниот состав на Советот на Општина Карпош положија цвеќе и одадоа почит на жртвите од земјотресот пред споменикот на загинатите на градските гробишта во Бутел.

Watch Arashi no Yoru ni: Himitsu no Tomodachi Episode 26

Website https://animekisa.in: Watch D.Gray-man HALLOW animekisa Episode 13 watch anime dub

GoGoAnime: Overlord anime episode 13 online free at https://gogoanime.be boku no hero academia gogoanime

Website https://animeflv.uk: Watch Little Women II: Jo's Boys animeflv Episode 40 kissanime

Shaboxes: http://shaboxes.com/author/animefreakws/

Myanimelist: https://myanimelist.net/profile/gogoanimelol