August 2, 2021 21:14
Спорт

Капитенот на Данска поради стресот не бил во состојба да го доигра мечот со Финска

Селекторот на данската фудбалсдка репрезентација Каспер Хјумланд имаше тешка задача да зборува пред новинарите по проазнот на неговите избраници на стартот на Европското првенство во Копехаген од Финска (0:1). Не беше проблем резултатот туку големиот шок кој го доживеаја тој и сите играчи од репрезентацијата. Победата на дебитантот Финска остана во сенка на колапсот кој го доживеа данскиот репрезентативец Кристијан Ериксен на теренот. За среќа оваа шокантна слика не заврши со вистинска трагедија благодарение на брзата реакција на лекарите кои го реанимираа. Во полчасовната битка за животот на Ериксен беше вистински стрес за секој член од данската фудаблска селекција, која подоцна реши да се врати на теренот и да го доигра мечот кој беше во прекин повеќе од еден час.

Селекторот Хјумланд со солзи во очите им порача на новинарите дека денеска сите добиле потсетување за тоа што е најважно во животот.

– Добивме потсетување за тоа што е најважно во животот. Ова беше навистина тешка но за нас, значајноста на еден живот не може да се мери со ништо. Блискоста меѓу луѓето и солидарноста дојдоа до израз, не можам да бидам погорд на овие момци. Немам зборови за да опишам колку се силни и цврсти. Сите сме со мислите кај Кристијан и неговото семејство, тој е еден од најдобрите играчи, а уште подобра личност. УЕФА ни даде две опции, да играме вечерва, или утре попладне во 12:00 часот. Момците сакаа да играат откако дознаа дека Ериксен е стабилизиран. Во вториот дел го замени капитенот Кјаер оти не може повеќе да издржи. Беше шокиран и беше надвор од мечот. Не сакаше да игра, но кога останатите решија да играат, се согласи и тој. Во вториот дел не можеше да издржи и побара замена – откри селекторот.

AnimeBee Watch english anime Online in HD for FREE. Chuunibyou demo Koi ga Shitai!: Depth of Field - Ai to Nikushimi Gekijou Episode 7

https://animeheaven.pro watch animes. Watch The Qwaser of Stigmata II Episode 12

GoGoAnime Watch anime online, English anime online HD. Xanadu Dragonslayer Densetsu (https://gogoanime.be/m/2BZk) Episode Full

AnimeHeaven Sites Google: https://sites.google.com/view/animeheaven-official/home