January 28, 2022 19:44
Спорт

Кантер доби американско државјанство

Кошаркарот на НБА тимот Бостон Селтикс, Енес Кантер, кој има турско потекло, а е роден во Швајцарија, доби американско државјанство, соопшти денеска раководството на Лигата.

Покрај тоа, кошаркарот го смени и своето име додавајќи го зборот „Фридом” (Freedom – слобода), што американскиот суд му го одобри.

Со тоа кошаркарот на Бостон отсега ќе настапува под презимето Фридом, a Кантер ќе биде неговото средно име.

Кантер е активен на полето за заштита на човековите права и жесток критичар на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, поради што властите во Анкара во 2017 година му го одзедоа пасошот и го остави ја Кантер без државјанство.

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

To Your Eternity Episode 12

AnimeFreak Hunter x Hunter (2011)

online anime AnimeFreak Horimiya

AnimeFreak TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-

watch anime online TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-