June 28, 2022 01:28
Свет

Канада го забрани достапот на „Хуавеј” до 5Г мрежите

 Владата на канадскиот премиер Џастин Трудо одлучи да го забрани пристапот на кинеската меѓународна корпорација „Хуавеј технолоџис” – најголемиот светски производител на комуникациска опрема, до следната генерација мобилни мрежи во Канада.

Развојот на 5-Г мрежата, тн. мрежи од „петтото поколение”, ќе им овозможи на корисниците побрзи интернет-врски. Тоа ќе обезбеди огромен капацитет за податоци како одговор на сѐ поголемата побарувачка на тоа поле, бидејќи сѐ повеќе работи се поврзани на интернет и се појавуваат иновации како виртуелната реалност, сѐ пософистицирани видеоигри и самоуправувачки возила.

Одлуката ја потврди и портпарол на министерот за јавна безбедност на Канада.

lấy lại mật khẩu go88 go88 dang nhap kết quả tài xỉu go88

link tải sunwin ios Tải game Sunwin đổi thưởng Số 1 Việt Nam sunwin nghia la gi