January 22, 2022 22:07
Живот

Канабисот помага за заздравување на коските

Едно истражување на израелски научници од Унвиерзитетот во Тел Авив покажува дека состојката на канабисот наречена ЦБД може да го забрза заздравувањето по фрактура на коските.

Во експериментите, спроведени на животни, било утврдено дека оваа сосотјка на канабисот помага за побрзо заздравување на коските и тоа во рок од осум дена.

Поранешни студии веќе покажаа дека рецепторите на канабис го стимулираат зајакнувањето на коските и го ограничуваат губењето на коскената маст мај луѓето.

Научниците веруват дека ЦБД има клинички потенцијал и за третирање на заболени од остеопороза. Според нив, докажано е дека ЦБД нема несакани ефекти.

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 8

Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

One Piece (Dub)

4Anime To Your Eternity Episode 11