October 26, 2021 11:58
Балкан

Камерите го „фатиле“ црвениот автомобил на убијците на семејството Ѓокиќ?

Во потрагата по убијците на сопственикот на менувачницата од Алексинац, Горан Ѓокиќ (57), неговата сопруга Гордана (56) и ќерката Лидија (25), полицијата ги презела сите снимки од камери од приватни куќи и згради во селото Моравац, но и од блиското село Шитковац и селото Течица.
Наводно им паднал во очи црвен автомобил што бил виден во Моравац во неделата, 26 септември, денот на исчезнувањето на семејството!

– Прегледан е видео материјал, не само од 26 септември, туку и од претходните, но и наредните денови. Кобната ноќ камерите го снимија автомобилот „пасат“ со кој Горан, Гордана и Лидија околу полноќ се упатија кон својот стан во Алексинац, но тие никогаш не пристигнаа таму. Најверојатно биле пресретнати од некој во Моравац и принудени да возат до нивите, каде што биле пронајдени мртви и изгорени. Она што може да биде важно за истрагата е црвениот автомобил што беше виден во Моравац во неделата. Тој автомобил не припаѓа на ниту еден од локалните жители, така што постои можност напаѓачите да го користеле ова возило, вели извор запознат со истрагата

Секоја трага од  Ѓокиќе беше изгубена ноќта помеѓу 26 и 27 септември.
Тие неделата ја поминаа кај мајката на Горан во Моравац, подготвувајќи зимница, па заминаа за Алексинац во понеделниокот нешто по полноќ. Нивното исчезнување во вторникот го пријави братучетката на Горан, Верица Ѓокиќ.

За жал, потрагата заврши во саботата, кога прво беше пронајден изгорен „пасат“ во селото Тешице, а потоа, 12 километри подалеку, јагленисаните тела на семејството, скриени во дупка и покриени со лисја, гранки и ѓубре.

Се претпоставува дека мотивот за убиството биле пари, наводно 100.000 евра, кои како што се шпекулира, Горан ги чувал во резервната гума на, „пасатот“, а која не била пронајдена кај запаленото возило. Сите тројца биле убиени со два пиштоли, од кои едниот најверојатно на Горан, кој бил застрелан еднаш во главата, а Лидија и Горданаа имале протрелни рани во градите и главата.

Поврзани вести

Починаа 11 лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Igor

Македонец со „фантом“ фирма затаил околу 2 милиони евра во Хрватска, никој не знае каде е

Igor

(Видео) Пријавен во полиција наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Igor

Watch anime online for free at AnimeHeaven sites like animeheaven

KissAnime: Fate/Grand Order: Himuro no Tenchi - 7-nin no Saikyou Ijin-hen anime episode Full online free at https://kissanime.mx kissanime one piece

Website https://4anime.biz: Watch Saikyo Kamizmode! 4anime Episode 14 persona 4 the animation funimation

Watch Precure kara Minna e no Ouen Movie Episode Full

Watashi ga Motenai no wa Dou Kangaetemo Omaera ga Warui!: Motenaishi, Nazomeite Miru (https://animefreak.ws/m/yrMJ) Episode Full