October 26, 2021 19:04
Свет

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулиљата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат за вакцинација или негативен тест.

„Сѐ уште сме во опасна ситуација. Ако не го спроведеме ова, ќе следат големи ризици“, рече премиерот Марк Руте за време на жестоката дебата во парламентот.

Противниците ја доведоа во прашање потребата од воведувањето на ткн. ковид – потврди за кои многумина велат дека се „стапица“ за поттикнување на вакцинација, и покрај повторените ветувања на владата дека вакцинацијата никогаш нема да стане задолжителна.

„Мерката е неразумна, непотребна и лажна. Ова е вакцинација со сила и предизвикува поделби во општеството“, рече лидерот на ултрадесничарската опозиција Герт Вилдерс.

Според официјалните бројки, околу 72 проценти од вкупно 17,5 милиони Холанѓани се вакцинирани со најмалку една доза.

Website https://animeflv.uk: Watch Dragon Ball Z: Super Android 13! animeflv Episode Full anime

AnimeFreak Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

AnimeDao: Izumo (2003) anime episode 5 online free at https://animedao.nl animedao re zero

Website https://animepahe.cc: Watch Fleet Girls Collection KanColle Movie Sequence animepahe Episode Full stream anime online

Bibsonomy: https://www.bibsonomy.org/user/animefreakws

Crokes: https://www.crokes.com/animeflixnl/profile/