February 2, 2023 23:10
Спорт

И фудбалерите учествувале во измамата на Јувентус- Кјелини бил лидер, ќе настрадаат Роналдо, Дибала, Бонучи, Буфон…

Минатата недела на Јувентус му беа одземени 15 бодови, по одлука на Судот поради финансиски малверзации. Клубот е казнет поради лажирања на финансиските извештаи, односно лажни прикажувања, како и поради малверзации со платите во текот на пандемијата. Старата дама со оваа казна падна на дури 10 место.

Меѓутоа бодовите веројатно нема да бидат единствена казна која ќе ја добие славниот италијански клуб. Казната може да се прошири и на играчите, кои наводно биле вмешани во аферата. Италијанските новинари објавија список на 23 фудбалери кои наводно се под иsтрага, а меѓу нив е и Кристијано Роналдо.

Новинарот Паоло Зилиани тврди дека на играчите кои се вмешани во аферата им се заканува суспензија од 30 дена, и покрај тоа што дел од нив не се повеќе дел од Јувентус.

Меѓу наведените играчи покрај Роналдо се уште и Миралем Пјаниќ, Пауло Дибала, Леонардо Бонучи, Адриен Рабио, Џорџо Кјелини, Џанлуиџи Буфон, Гонзало Игуаин, како и тренерот Маурицио Сари.

„Двајца играчи, Де Лихт и Де Шилјо на судиите им дале копии на конверзација на „WhatsApp“, каде што Џорџо Кјелини на сите им објаснува што се случува, и сугерира тоа да не се споменува на новинарите“, вели Зилиани.