April 19, 2019 22:47
Свет

И тринесетта жртва во Калифорнија, напаѓачот исламист

Во нападот во кантри барот „Бордерлајн” во Таузенд Оукс, Калифорнија загинале најмалку 13 лица, а напаѓачот најверојатно бил исламист, иако засега нема потврда за мотивите за нападот.

Според очевидци, убиецот бил висок човек налик на лице со потекло од Блискиот Исток во рани 20-ти години, со брада и облечен во црно. Тој прво стрелал кон чуварите на влезот во клубот, а потоа фрлил чадна бомба и почнал да пука кон гостите. Избезумени, гостите почнале да ги кршат прозорците и да бегаат надвор. Пукањето го слушнала полицијата, па веднаш се упатила кон барот партола во која бил заменик- началникот на полицијата, Рон Хелус. Тој веднаш бил покосен со неколку рафали кога сакал да влезе во барот.

Напаѓачот неколку шаса бил во барот, колку што траела опсадата, по што најверојатно се самоубил кога останал без муниција.

Нови вести

САД повикаа земјите да не дозволуваат прелети на руски авиони со дестинација Венецуела

Filip

Помпео: Русија се меша во изборите во целиот свет

Filip

Филипини: Пет лица распнати на крст во ритуал за одбележување на Велигден

Filip