Свет

И покрај Ковид-19 милиони луѓе на ритуално капење во Ганг

Речиси милион хинду верници в петок и в сабота ќе се соберат на бреговите на реката Ганг и ќе го изведат ритуалното капење и покрај ширењето на Ковид-19 во Индија.

Во Индија денеска регистрирани се 168.063 новозаразени со Ковид-19, што е 20 пати повеќе во споредба пред еден месец. Поради зголемениот број на случаи во поголем број индиски сојузни држави  воведен е полициски час.

Десетици илјади верници веќе пристигнаа на местото на годишниот ритуал во источната држава Западен Бенгал, кој бележи најголем број новозаразени со Ковид-19 во земјата, по западната сојузна држава Махараштра.

– Можно е да пристигнат помеѓу 800.000 и еден милион луѓе. Се обидуваме да ги имплементираме сите протоколи за ковид, изјави Чандра Хазра, министер на Западен Бенгал задолжен за организирање на фестивалот познат како Гангасагар Мела.

Тој додаде дека организирано е и прскање со света вода од беспилотни летала, со цел да се спречат верниците да се нурнат во реката Ганг.

Сличен голем верски фестивал во северна Индија минатата година беше причина за ширењето на Делта сојот, кој зарази милиони луѓе и уби десетици илјади.

Секоја година на 14 јануари, на важниот хиндуски ден Макар Санкранти, верници го посетуваат селото Гангасагар за да се капат на сливот на Ганг во Бенгалски Залив.

Индиските лекари побараа Високиот државен суд да ја поништи дозволата за одржување на ритуалното капење во Ганг.

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-

Fairy Tail

english dubbed anime Boruto: Naruto Next Generations (Dub)

watch anime BANANA FISH

6 LOVERS Episode 2