August 24, 2019 11:40
Македонија

И обвинителот Рустеми повикан на распит

Обвинителот од СЈО, Бурим Рустеми е третиот од тимот на Катица Јанева кој ќе сведочи за случајот „Рекет“ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, дознава „Фокус“ .

Рустми би требало да даде изјава утре, но тогаш е рочиште за „ТНТ“, па може да биде на распит и во петок. Тој е предметен обвинител на истрагата и во „Поштенска банка“.

Вчера во обвинителството сведочеше обвинителката Лиле Стефанова, а во понеделникот свој исказ даде и обвинителката Елизабета Јосифовска. Покана сѐ уште нема добиено обвинителката Катица Јанева.

Од ОЈО денеска информираа дека се прават финансиски истраги и дека се декриптираат содржини од запленетите мобилни телефони и компјутери.

Нови вести

OJO: Објавувањето на документи од истрагата за „Рекет“ е кривично дело но и мотив за случајот да добие завршница

zane

ВМРО- ДПМНЕ: За се што ветија за се излажаа а тоа најдобро го чувствуваат граѓаните на своја кожа

zane

ВМРО-ДПМНЕ: Рускоска и Јовевски наместо да стигнат до главата на октоподот тие исекоа еден од неговите пипци

zane