January 24, 2022 22:02
Балкан

И во Загреб се протестира против ковид потврдите

Во Загреб попладнево започна голем протест против ковид потврдите и епидемиолошките мерки, пренесуваат локалните медиуми. Демонстрантите се собраа на две места и излегоа на протестна прошетка низ улиците на главниот град на Хрватска.

Собирот на граѓани започна на плоштадот на Француската Република и на плоштадот на жртвите на фашизмот, а според проценките околу 15 часот на двете локации имало неколку илјади граѓани.

Загрепската полиција соопшти дека денешниот протест во Загреб не е пријавен и дека ќе ги снима учесниците на собирот.

Во пресрет на протестот, дел од демонстрантите ги искажаа своите барања за укинување на ковид потврдите, тврдејќи дека граѓаните кои немаат потврда се противуставно и незаконски исклучени од општествениот живот и им се оневозможува пристап до работа, студирање и основното уставно право на работа.

„Наша граѓанска должност е да се спротивставиме на дискриминацијата на секој човек, да се спротивставиме на општествените поделби и користењето на оваа дискриминаторска потврда како основа за тоа“, се вели во соопштението потпишано од граѓани, учесници на „Белиот тивок марш“.

Собири против ковид пропусниците и другите мерки за борба против коронавирусот во Загреб се одржуваа и во претходните денови, како и во некои други хрватски градови.

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX Redo of Healer

anime flix One Piece

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc Episode 3

Hunter x Hunter (2011) Episode 144

anime to watch JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub)