January 21, 2022 21:56
Свет

Италија и Франција потпишаа договор за соработка, најавен уште во 2017

Италијанскиот премиер Марио Драги и францускиот претседател Емануел Макрон денеска потпишаа договор за зајакнување на билатералните односи, во време кога европската дипломатија се соочува со тестот на заминувањето на германската канцеларка Ангела Меркел.

Ден по неговата посета на Хрватска, каде што потпиша и документ за стратешко партнерство, Макрон потпиша договор со Драги чија цел е зајакнување на соработката во одбраната, економијата, културата, трговијата и миграцијата.

Квириналскиот договор, именуван по резиденцијата на италијанскиот претседател, беше најавен во 2017 година, а неговото потпишување денеска се случува кусо по потпишувањето на новиот коалициски договор во Германија, со кој заврши 16-годишното владеење на канцеларката Меркел.

Се очекува новата, „семафор” влада во Берлин да биде повеќе фокусирана на внатрешните прашања, особено на почетокот на нејзиниот мандат, а Париз и Рим сакаат да ги продлабочат своите односи во период на економска несигурност, пандемии, наметливи Русија и Кина и „отсутните” САД, коментираат светските агенции.

– Намерата на Макрон е да создаде нова оска со Италија, а во интерес на Италија е да биде дел од двоецот Франција-Германија, изјави италијански дипломатски извор.

Преговорите за Квириналскиот договор беа прекинати во 2018 година кога власта ја презеде популистичка влада која спореше со Макрон за прашањето за миграцијата.

Односите меѓу Рим и Париз дополнително се влошија во 2019 година кога францускиот претседател го отповика амбасадорот во Италија, но тие доживуваат ренесанса откако поранешниот шеф на Европската централна банка Марио Драги беше назначен за претседател на италијанската Влада за национално единство оваа година, додаваат агенциите.

Француски дипломатски извор, пак, ги отфрла тврдењата дека новиот сојуз меѓу втората и третата по големина европска економија претставува преструктурирање на француските дипломатски приоритети.

– Никогаш не сме играле на љубомората на европските партнери. Овие билатерални односи, кога се силни, се комплементарни еден со друг, рече Французинот.

Договорот меѓу Париз и Рим е делумно сличен на договорот меѓу Франција и Германија од 1963 година, кој предвидува француската и италијанската влада да ги координираат своите политики пред европските самити, како што тоа го прават Париз и Берлин.

Сите детали од новиот пакт сè уште не се претставени, но постои посебен интерес во областите на економските односи и соработката во стратешките сектори.

Француските компании инвестираа многу во Италија во последните години, но италијанските политичари ја обвинија Франција дека не им дава реципрочно добредојде на италијанските компании.

sites to watch anime. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

Fairy Tail (Dub) Episode 172

online anime My Hero Academia Season 4

4Anime Mother of the Goddess’ Dormitory Episode 7 - Uncen

4Anime One Piece (Dub) Episode 749

english dubbed anime Attack on Titan Season 2 (Dub)