June 24, 2021 20:34
Свет

Италија го укина карантинот за патници од ЕУ, од Велика Британија и од Израел

Во Италија од денеска е укинат карантинот за патниците од земјите-членки на Европска Унија, од Велика Британија и од Израел. Но, за влез во земјтата и понатаму е потребен негативен тест на Ковид-19.

Минатата недела беше најавено укинување на карантинот за посетителите од ЕУ, од Израел и од Велика Британија со цел да се помогне на туризмот.

Во Италија за Велигден беше воведен петдневен карантин.

Италија, првата европска земја каде се појави Ковид-19, по строгите рестриктивни мерки воведени во текот на зимата и забрзаната вакцинација, бројот на новозаболени лица на дневно ниво се намали под 10.000. но, се уште е голема бројката на смртни случаи односно околу 200 починати од последици од коронавирусот на дневно ниво. Италија по смртноста е на второ место во Европа, по Велика Британија.

AnimeDao knights and magic animedao: Watch Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai Episode 11 (https://animedao.nl/m/jRNN/ep-11)

4Anime i want to eat your pancreas 4anime: That Time I Got Reincarnated as a Slime Episode 24