October 22, 2021 11:11
Свет

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа потребните 500.000 потписи за референдум за само седум дена.

„Ова е голем ден, не само за организаторите, туку и за граѓаните “, рече поборничката за легализација, поранешна италијанска министерка и еврокомесарка Ема Бонино.

Организаторите имаа рок до крајот на септември да соберат потписи, но на нив им требаше само една недела за да стигнат до целната линија. Сепак, граѓаните беа повикани и понатаму да продолжат да го потпишуваат барањето.

Сега Италијанскиот касационен суд, највисокиот суд во земјата, ќе одлучува дали се исполнети сите формални услови за референдум. Италијанците би можеле да гласаат за тоа веќе следната пролет.

AnimeFreak: Pokémon: Black & White: Adventures in Unova (Dub) anime episode 14 online free at https://animefreak.ws sites like animefreak

Website https://gogoanime.be: Watch Diabolik Lovers II: More,Blood gogoanime Episode 12 gogoanime kissanime tv

Website https://animetv.cc: Watch Shomin Sample animetv Episode 12 anime tv shows list

Website https://animepahe.cc: Watch Magical Circle Guru Guru animepahe Episode 45 anime pahe

Ttlink: http://ttlink.com/animefreakws

Patreon: https://www.patreon.com/gogoanimebe