June 26, 2022 11:10
Култура

Италијанскиот семеен филм „Мојот брат брка диносауруси“ на „Џифони филмски денови“

Филмот на Стефано Ципани во 2020 година ја доби наградата за најдобар филм за млада публика од Европската филмска академија

Фестивалот „Џифони Македонија“ на шестата серија од „Џифони филмски денови“ ќе го прикаже италијанскиот филм за деца „Мојот брат брка диносауруси“ в сабота  (21 мај) во 10 часот во Кинотеката.

Снимен според бестселерот на Џакомо Мацариол и ја освои наградата за најдобар филм за млада публика на Европската филмска академија во 2020 година. Станува збор за италијанска семејна драма комедија во режија на Стефано Ципани. Во филмот игра и шпанската актерка Роси де Палма, муза на славниот режисер Педро Алмодовар.

Филмот е приказна за двајца браќа, постариот Џек и помалиот Џио, кој станува суперхерој со волшебни моќи во имагинацијата на неговиот поголем брат, како што се суперхероите од стриповите. Со време Џек ја дознава вистината: неговиот брат има Даунов синдром и одлучува ова да го чува како тајна…

„Џифони филмски денови“ е програма што привлекува големо внимание кај учениците што ја сакаат филмската уметност. После секоја проекција, следува дебата во која активно се учествува. Деновите се отворени за ученици од петто одделение нагоре, а по проекцијата на филмот ќе следува дискусија.

По дискусијата на филмот, во 12 часот ќе започне „Филмска работилница“ со режисерката Марија Џиџева.

Проектот „Џифони филмски денови“ се организира со поддршка на Делегацијата на ЕУ во Скопје, од Агенцијата за филм на РСМ и од Кинотеката на Северна Македонија, а се остварува во соработка со Амбасадата на Италија во Скопје и италијанскиот партнер „Џифони Експириенс“.

 

 

hack tài xỉu go88 go88 demo game bài go88 win

https://sunwin.gg/