October 22, 2021 12:47
Свет

Истражување: Секој трет пациент има долгорочни проблеми по Ковид-19

Новата студија објавена од американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) откри дека приближно едно од три лица кои имале Ковид-19 пријавиле дека страдаат од симптоми два месеца подоцна.
Студија спроведена во Лонг Бич, Калифорнија, покажа дека една третина од оние кои биле позитивни на коронавирусот пријавиле барем еден симптом на болеста четири или повеќе недели по позитивниот тест, пренесува Гласот на Америка.
Според ЦДЦ, симптомите на болеста биле полоши кај жените, Афроамериканците, постарите од 40 години и оние со претходни здравствени проблеми.
ЦДЦ го опишува „долгиот ковид” како симптоми што се јавуваат четири или повеќе недели по позитивниот тест.
Одделот за здравство и социјални услуги во Лонг Бич интервјуираше 366 луѓе, на возраст од 18 години и повеќе, случајно избрани од две тест групи откако добиле позитивен тест помеѓу 1 април и 10 декември 2020 година.

Website https://animepahe.cc: Watch High Score animepahe Episode 8 english anime

GoGoAnime: Princess Resurrection anime episode 25 online free at https://gogoanime.be gogoanime 17

AnimeKisa Watch english anime Online in HD for FREE

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.

Animeflixnl weebly: https://animeflixnl.weebly.com/

Openlibrary: https://openlibrary.org/people/animeflixnl