November 28, 2021 06:45
Балкан Свет

Истражување на ЦЕПЕР: Потрошувачите во Централна Европа сè почесто користат безготовинско плаќање

Потрошувачите во пет земји од Централна Европа, вклучително и Словенија, од почетокот на пандемијата на  Ковид-19 почесто користат безготовинско плаќање, покажува истражувањето на Центарот ЦЕПЕР.

Електронското плаќање е најпопуларно во Словенија, каде што мнозинството испитаници потврдија дека бараат од трговците да понудат барем еден облик на безготовинско плаќање, јави СТА.

Во Словенија, Словачка, Чешка, Унгарија и Полска, 50 проценти од испитаниците потврдиле дека избегнуваат да плаќаат во готово секогаш кога е можно, а Словенија е во водство во тој тренд – 20 од потрошувачите таму засекогаш би се откажале од готовина ако е можно. Шеесет проценти од испитаниците би се обиделе да избегнат плаќање во готово, а шест проценти изјавиле дека ќе се држат до стариот начин на плаќање, покажува истражувањето спроведено од Центарот за истражување на пазарот CEPER во Централна Европа.

Kite (Dub) (https://animeheaven.pro/m/6qOo) Episode 1

Manga Nippon Mukashibanashi (1976) (https://animeflv.uk/m/Bmbw) Episode 100

https://4anime.biz anime websites

Pokémon: Destiny Deoxys (https://wcostream.cc/m/bY4) Episode Full

Website https://animetv.cc: Watch Unlimited Fafnir animetv Episode 12 top anime tv